Projekty

Registrační číslo projektu: CZ.03.02.01/00/22_003/0000408

Cíle projektu

Hlavním cílem projektu „Podpora dostupnosti sociálních služeb v Pardubickém kraji“ je zajistit, v období od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2025, dostupnost vybraných sociálních služeb sociální péče a sociální prevence pro osoby sociálně vyloučené, případně sociálním vyloučením ohrožené.

Projektem bude spolufinancována zcela nová služba Osobní asistence (OA), která bude specificky zajišťovat podporu osobám s podporou autistického spektra.

Stručný popis projektu

Osobní asistence pro osoby výhradně s PAS (poruchou autistického spektra) je celoroční terénní sociální službou, která bude podpořena v rámci projektu. Jedná se na území Pardubického kraje o zcela novou službu, spadající do rozvojové části projektu. Zahájení poskytování této služby je shodné se začátkem financování sociálních služeb projektem, tj. od 1. 1. 2023.

Služba je určena osobám ve věku od 1 do 64 let s diagnostikovanými PAS nebo s podezřením na PAS ve fázi diagnostiky, včetně dětí s poruchami komunikace a sociální interakce do 7 let včetně, které mají bydliště na území Pardubického kraje. Tato sociální služba je klientům poskytována individuálně prostřednictvím osobního asistenta. Okamžitá kapacity sociální služby je 10 klientů.

Cílem osobní asistence je pomoc osobám s PAS v aktivním trávení volného času a ve využití běžných veřejných služeb, péče o osoby s PAS při zvládání každodenních aktivit a činností a podpora osob s PAS v samostatném rozhodování a uplatňování své vůle.

Osobní asistenti v návaznosti na potřeby uživatelů posilují schopnosti a dovednosti osob s PAS ke zvládání náročných a krizových situací. Vše v rámci základních činností sociální služby dle zákona.

Přínosem sociální služby osobní asistence je pro uživatele také dohled při nácviku praktických dovedností, díky kterým mají možnost rozvíjet svou soběstačnost v různých oblastech – například v oblasti péče o sebe sama, o domácnost, stravování – nakupování potravin, přípravu pokrmů, stolování, mytí nádobí a jeho úklid, vynášení odpadků apod. Dle potřeb uživatelů jsou k některým těmto úkonům vytvářeny procesuální schémata, díky kterým dochází k lepšímu porozumění prováděných činností. U uživatelů, kteří potřebují podporu v oblasti kontaktu s přirozeným sociálním prostředím, dochází k zajištění doprovodu při pohybu a dopomoc při orientaci, mimo jiné i při jízdě v dopravních prostředcích (vlak, MHD).

V rámci služby OA probíhá s uživateli případně s jejich zákonnými zástupci spolupráce v rámci individuálního plánování. Uživatelé služby si určují své potřeby, které chtějí řešit a cíle, kterých chtějí dosáhnout.

Sociální služba osobní asistence počítá s finanční spoluúčastí klienta (aktuální ceník).

Registrační číslo projektu:  CZ.03.02.02/00/22_014/0000474

Cíle a výsledky projektu: 

Obecným cílem projektu "Podpora pečujících osob a sdílené péče pomocí Homesharingu" je pomocí rozšíření služby Homesharing předcházet nežádoucím negativním vlivům, které mohou limitovat až ohrožovat rodiny s dětmi s PAS a posílit možnosti přirozeného začlenění samotných dětí s PAS do společnosti.

Homesharing je jedna z nových cest, jak využít potenciál komunity pro péči o její členy. Umožňuje pravidelný pobyt dítěte s PAS v domácnosti tzv. Hostitele. Hostitel pečuje o dítě s PAS u sebe doma a stará se o něj jako o člena své vlastní rodiny.

Výsledkem projektu je rozšíření služby o min. 24 funkčních párů Klientských a Hostitelských rodin na území Pardubického kraje

Stručný popis projektu: 

Záměrem předkládaného projektu je rozšíření sdílené péče prostřednictvím služby Homesharing, která je pilotně ověřována od roku 2019. Konkrétně se jedná o zvýšení kapacity služby o 24 rodin z Pardubického kraje, které mají dítě s diagnózou PAS. Podpora bude poskytována dětem s PAS i jejich rodinám, a to prostřednictvím realizačního týmu, ale zejména formou komunitní pomoci (komunitní pobytové služby) poskytované vyškolenými Hostiteli pod naším dohledem.

V rámci jednotlivých aktivit projektu bude provedena náborová kampaň pro získání Hostitelů a Klientů. Další aktivita je zaměřena na práci s klientskou rodinou, před poskytnutím vlastní služby Homesharingu. Klientské rodiny jsou připravovány na Homestaring setkáváním s pracovníky RIC, vyplněním dotazníku, setkáváním s psychoterapeutem apod. Zájemci o hostitelství projdou vzděláváním a přípravnými aktivitami na Homesharing. S vhodnými Hostiteli a Klienty probíhá proces párování a následně je poskytován Homesharing v Hostitelských rodinách. Při celém procesu jsou k dispozici pracovníci RIC, kteří podporují obě strany při poskytování Hostitelské péče. Součástí projektu je také podpora všech účastníků Homesharingu, jak Hostitelů a Klienstkých rodin, tak také pracovníků RIC (koordinátorky a průvodkyně).

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0008043

Rodinné Integrační Centrum z.s. (dále RIC) získalo další podporu z Evropské unie. Tentokrát v rámci operačního programu Zaměstnanost a prioritní osy Sociální začleňování a boj s chudobou. Projekt byl opět výstižně nazván: „Podpora a pomoc rodinám s dětmi a dospělým osobám s autismem
na Lanškrounsku“. Projekt zahájil svoji činnost 1. 1. 2018 a bude realizován až do 31. 12. 2020.

Projekt zajišťuje poskytování 3 soc. služeb dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách (ambulantní a terénní forma), a to rané péče pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra (dále PAS), poruchami komunikace (PK) a sociální integrace (SI), sociálně aktivizačních služeb pro rodiny
s dětmi s PAS a sociální rehabilitace pro osoby s PAS s bydlištěm na území MAS Lanškrounska.

Díky tomuto projektu je nyní RIC schopno jako jediná organizace zastřešit problematiku s PAS na celém území MAS Lanškrounska.

Osoby s PAS (a s nimi často celé rodiny) trpí z důvodu zdravotního handicapu sociálním vyloučením, které se v rámci poskytovaných sociálních služeb RIC snaží individuální podporou každého uživatele efektivně řešit, sociálnímu vyloučení účinně předcházet, případně osoby sociálně vyloučené navracet zpět do běžného kontaktu se sociálními vztahy a do prostředí, ve kterém se aktivně začlení. Díky cílené podpoře dojde u uživatelů ke zkvalitnění jejich života, ke zvýšení schopnosti řešení jejich tíživé životní situace
i k možnosti uplatnit se na trhu práce.

Projekt je financován Evropskou unií.

Projekt se zaměřuje na 2 dílčí aktivity, které vnímáme jako nedostatečně pokryté v rámci péče o rodiny s dětmi s PAS na území Pardubického kraje, kde Rodinné Integrační Centrum z.s. (RIC) působí.

První oblastí, která není dosud (celorepublikově) koncepčně řešena je včasná diagnostika PAS u dětí nenavštěvujících předškolní zařízení registrované dle školského zákona č. 561/2004. Sb., ale jinou formu kolektivních zařízení (např. registr. dětskou skupinu dle zákona č. 247/2014 Sb., lesní školky, dětské kluby nebo hlídací koutky). Jedná se o doprovázení rodin dětí takto identifikovaných, edukace pracovníků a pomoc a podpora s připravením vhodných úprav pro možnost setrvání dětí s PAS v kolektivu vrstevníků a prevence sociálního vyloučení. Do této aktivity budou zapojeni rodiče dětí s PAS formou PEER programu.

Druhou oblastí, kterou jako vysoce potřebnou uvádějí sami rodiče dětí s PAS (na základě informací z rodičovských skupin a požadavků uživatelů sociálních služeb) je rozšíření nabídky různých možností odlehčení rodinám s dětmi s PAS. Jedná se o rozšíření neregistrované služby Doprovázení a péče o dítě s PAS, nabídku volnočasových aktivit pro děti s PAS (integrační klub Áčko, příměstské tábory), volnočasové aktivity pro celé rodiny (psychorelaxační pobyty).

Cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi s některou z poruch autistického spektra, poruchami komunikace a sociální interakce z Pardubického kraje ve věku 1 – 18 let. PAS se řadí k nejtěžším poruchám vývoje. Některé výzkumy poukazují na fakt, že rodiče dítěte s PAS jsou vystaveni mnohem většímu stresu než rodiče dítěte s prostým mentálním opožděním či trpícího nevyléčitelnou nemocí. Děti s PAS hledají v životě pevný řád, který jim pomáhá se ve světě, kterému často nerozumí, orientovat. Vytvářejí si specifické rituály a v případě jejich drobného porušení zažívají pocity úzkosti. K PAS bývají často přidruženy i různé formy mentálního handicapu, který postiženým dětem orientaci ve světě ještě více ztěžuje a zvýrazňuje obsesivní

chování. Pečující rodiny výrazně přizpůsobují své životy potřebám handicapovaných dětí, obětují své vlastní zájmy a často se svými denními stereotypy i životními názory postupně vzdalují většinové společnosti.

Proto bychom rádi co největšímu počtu rodičů chtěli nabídnout službu „Doprovázení a péče o dítě s PAS“, formou neregistrované služby – obdoba osobní asistence. Rodičům dětí s PAS bychom tak vytvořili alespoň nějaký časový prostor, po který mohou svět rituálů a přesného řádu opustit a být zase sami sebou, vyřídit nutné záležitosti na úřadech nebo obstarat nákupy bez přítomnosti handicapovaného svěřence a nabrat mimo domov nové psychické a fyzické síly, které mnohdy při nadstandardní péči o děti s PAS chybí. Další formou navrhované pomoci a odlehčení je realizace skupinových volnočasových aktivit pro děti s PAS prostřednictvím pravidelného "kroužku" a příměstských táborů. Odlehčovací aktivitou pro celé rodiny jsou potom psychorelaxační pobyty pro rodiny s dětmi s PAS.

Samostatně vymezenou skupinou v rámci tohoto projektu jsou rodiny s dětmi předškolního věku (2-6 let), jejichž děti navštěvují kolektivní předškolní zařízení nespadající do působnosti školského zákona, konkrétně registrované Dětské skupiny (MPSV), Lesní MŠ, dětské kluby a hlídací koutky. Vzhledem k tomu, že tato předškolní zařízení instinktivně vyhledávají zejména rodiče dětí, které profitují z malého kolektivu a individuální přístupu, je vhodné se právě touto skupinou z pohledu včasného záchytu dětí s PAS zabývat.

Registrační číslo projektu: CZ.06.2.56/0.0/0.0/16_040/0002283

Předmětem realizace projektu je nákup 4 kusů služebních automobilů pro potřeby pracovníků RIC za účelem poskytování terénních sociálních služeb rodinám s dítětem/dětmi s PAS, PK a SI a dospělým osobám s PAS na území Pardubického kraje.

Terénní služby realizované RIC jsou velmi poptávané ze strany klientů a i přesto, že jsou tyto služby kapacitně omezeny na určitý počet rodin s dětmi s PAS na území Pardubického kraje, tak současný počet (ale bohužel i technický stav) služebních automobilů společnosti zcela nedostačuje jejím potřebám.

Projekt je realizován z důvodu schopnosti organizace RIC náležitě reagovat na stoupající poptávku po terénní formě sociálních služeb určených klientům s PAS a zároveň zvýšení efektivity poskytování těchto služeb. Vedlejším efektem realizace projektu je také zvýšení komfortnosti pro pracovníky RIC při poskytování těchto služeb, což je také důležitý klíč ke kvalitnímu poskytování sociálních služeb.

Výhodou poskytování uvedených terénních služeb je kontakt s rodinou a jejím dítětem/dětmi nebo dospělou osobou s PAS přímo v rodině, tj. v přirozeném prostředí klientů, případně také ve vzdělávacích či dalších institucích, které o dítě či o dospělou osobu s PAS pečují. Počet klientů poptávajících využití těchto terénních služeb neustále roste a pořízení 4 osobních automobilů pro sociální pracovníky či další pracovníky v přímé péči je nutností pro efektivní vykonávání těchto služeb a uspokojení poptávky klientů v Pardubickém kraji.

Cíle projektu

„Vyšší efektivita poskytování terénních služeb RIC na území Pardubického kraje“

Cílem projektu je zefektivnění poskytování terénních služeb v rámci Rodinného Integračního Centra, z.s. RIC v tuto chvíli poskytuje na území celého Pardubického kraje dvě terénní služby – Raná péče pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra (rodiny s dětmi od 1 roku do 7 let) a Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra (rodiny s dětmi od 13 do 18 let). Od 1. 1. 2017 poskytujeme novou sociální službu – Sociální rehabilitaci pro dospělé osoby s PAS.

Výsledek projektu

Výsledkem projektu jsou pořízené 4 služební osobní automobily, které budou sloužit k poskytování výše zmíněných sociálních služeb. Výsledkem je tudíž dosažení vyšší kvality a vyšší dostupnosti služeb vedoucích k sociální inkluzi. Podporou uvedeného nákupu se zkvalitní materiálně technická základna stávajících služeb sociální práce s cílovými skupinami.

Projekt je financován Evropskou unií.

Rodinné Integrační Centrum o.s. (dále RIC) získalo na konci tohoto roku finanční podporu z Evropské unie v rámci operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a prioritní osy Sociální integrace a rovné příležitosti. Projekt s výstižným názvem „Otevřená brána do světa autismu“ zahájil svoji činnost v listopadu 2014 a je zaměřen na neakreditované vzdělávání pracovníků RIC, kteří pracují s rodinami dětí s poruchami autistického spektra (PAS).

Jak uvedla nová ředitelka RIC o.s. a zároveň manažerka projektu: „Práce s dětmi a mladými lidmi s poruchami autistického spektra v rané péči a v sociálně aktivizační službě pro rodiny s dětmi s PAS vyžaduje specifický přístup a znalosti. Z tohoto důvodu je potřebné a nezbytné vzdělávat pracovníky, kteří rodinám s dětmi s PAS pomáhají při řešení jejich každodenních problémů.“

Díky vhodně sestavenému obsahu vzdělávání budou moci pracovníci RIC o.s. deficity spojené s problematikou autismu zmírnit, oblasti, v nichž dítě a mladý člověk vyniká, nadále rozvíjet. Záměrem vzdělávání pracovníků je nabídnout cílové skupině kvalitní a moderní přístup, nejnovější a nejvhodnější výběr metod, postupů, terapií a především odborný pohled podpořený letitými zkušenostmi paní Mgr. Romany Straussové (Centrum Terapie Autismu), která je uznávaným odborníkem při práci s osobami s PAS.

Obsah projektu je podporován Pardubickým krajem, Magistrátem města Pardubic a vyplývá i z výstupů z jednání pracovních skupin Rodiny s dětmi s PAS a Dospělé osoby s PAS pod záštitou Ing. Pavla Šotoly – krajského radního pro sociální věci a neziskový sektor.

Registrační číslo projektu:  CZ.03.02.02/00/22_017/0000473

Cíle a výsledky projektu

Obecným cílem projektu "Homesharing pro rodiny s dětmi s PAS v Pardubickém kraji" je pomocí rozšíření služby Homesharing předcházet nežádoucím negativním vlivům, které mohou limitovat až ohrožovat rodiny s dětmi s PAS a posílit možnosti přirozeného začlenění samotných dětí s PAS do společnosti.

Výsledkem projektu je zachovat 15 spárovaných rodin a získání 8 nových spárovaných rodin.

Výsledky evaluace budou použity pro zkvalitnění péče o rodiny v Homesharingu.

Stručný popis projektu:

Záměrem předkládaného projektu je podpora a rozšíření služby Homesharing, která byla pilotně ověřena v letech 2019 - 2021. Konkrétně se jedná o zvýšení kapacity služby o 8 rodin z Pardubického kraje, které jsou ohrožené z důvodu těžce hendikepovaného dítěte s PAS. Podpora bude poskytována hendikepovaným dětem, ale i jejich pečujícím osobám, a to prostřednictvím realizačního týmu, ale zejména formou komunitní pomoci (komunitní pobytové služby) poskytované vyškolenými Hostiteli pod dohledem pracovníků RIC.

V rámci jednotlivých aktivit projektu bude provedena náborová kampaň pro získání Hostitelů a Klientů. Hostitelé projdou vzděláváním a přípravnými aktivitami na Homesharing. Klientské rodiny jsou připravovány na Homestaring setkáváním s pracovníky RIC, vyplněním dotazníku, setkáváním s psychoterapeutem apod. S vhodnými Hostiteli a Klienty probíhá proces párování a následně je poskytován Homesharing v Hostitelských rodinách. Při celém procesu jsou k dispozici pracovníci RIC, kteří podporují obě strany při poskytování Hostitelské péče. Důležitou klíčovou aktivitou je evaluace celého procesu, která vyhodnotí dopad projektu.

Podporou SAS na pomoc dětem s PAS

číslo projektu: 82411_324

Popis projektu

Tento projekt se zaměřuje na poskytování podpory a pomoci rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra (PAS) prostřednictvím sociální služby Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (SAS). Cílem projektu je zlepšit kvalitu života těchto dětí a jejich rodin a podporovat jejich optimální rozvoj v různých oblastech, včetně sociálních a komunikačních a praktických dovedností. Tato služba vychází z unikátního zaměření na specifickou cílovou skupinu, kterou tvoří rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra. Na území Pardubického kraje není dostupná žádná jiná služba SAS, která by se specializovala na tuto konkrétní skupinu klientů. Služba poskytuje komplexní podporu v oblastech, které vyžadují odborné znalosti v oblasti poruch autistického spektra. 

Projekt reflektuje nejen aktuální potřeby rodin s dětmi s PAS, ale také aktivně reaguje na měnící se podmínky a vývoj v oblasti péče o tuto specifickou cílovou skupinu.

Cíle projektu:

Projekt má v obecném pojetí za cíl podporovat rozvoj psychomotorických a sociálních schopností dětí s poruchou autistického spektra (PAS), posilovat kompetence rodiny a podporovat spolupráci mezi jejími členy. Dále si klade za cíl předcházet sociálnímu vyloučení a podporovat integraci v přirozeném prostředí prostřednictvím aktivit zaměřených na aktivizaci a posílení sociálních dovedností. Tyto cíle jsou plněny v rámci základních činností služby stanovených zákonem. Projekt se dále zaměřuje na posílení samostatnosti rodiny a podporu její aktivity při péči o dítě s PAS, s cílem zmírnit negativní vliv onemocnění na dítě a celou rodinu v rámci sociálního začleňování. Důraz je kladen na propojení rodiny s dalšími institucemi a sjednocení přístupů k dítěti v různých prostředích, kde se dítě pohybuje.