Vnitřní oznamovací systém (whistleblowing) pro podání oznámení o protiprávním jednání

Na základě Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23.října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, v souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „zákon“) zavedlo Rodinné Integrační Centrum z.s. (dále také jen „RIC“ nebo „povinný subjekt“) vnitřní oznamovací systém, který je určen zaměstnancům (současným i bývalým) včetně osob pracujících na základě dohod a ostatním osobám, které pro RIC vykonávají nebo vykonávaly práci nebo jinou obdobnou činnost.

Oznamovatel by měl být schopen identifikovat, jaké oblasti se protiprávní jednání týká a také promyslet, jaké ověřitelné informace o ohlašovaném protiprávním jednání může poskytnout. Rozsah a kvalita předkládaných informací mohou pozitivně ovlivnit způsob prošetření oznámení.

Oznámení obsahuje informace, které:

  1. má znaky trestného činu,
  2. má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100.000 Kč,
  3. porušuje tento zákon, nebo
  4. porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie v oblasti:
    1. finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
    2. daně z příjmů právnických osob,
    3. předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
    4. ochrany spotřebitele a bezpečnosti a souladu s požadavky na výrobky podle právních předpisů,
    5. bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
    6. ochrany životního prostředí, bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
    7. radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
    8. hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
    9. ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
    10. ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
    11. ochrany finančních zájmů Evropské unie (Článek 325 Smlouvy o fungování Evropské unie), nebo
    12. fungování vnitřního trhu (Článek 26 odst. 1 a 2 Smlouvy o fungování Evropské unie) včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.

Příslušnou osobou pověřenou přijímat a vyřizovat oznámení podle předmětného zákona je zaměstnanec RIC pan Mgr. Ing. Jiří Pilař, MBA.

Oznámení lze příslušné osobě podat:

  1. e-mailem na: whistleblowing@ric.cz - preferovaný způsob komunikace
  2. písemně na adresu: Rodinné Integrační Centrum, z.s., nám. Republiky 2686, 530 02  Pardubice s označením obálky „NEOTVÍRAT – OZNÁMENÍ – WHISTLEBLOWING“
  3. telefonicky: +420 730 551 619 (z rozhovoru bude pořízen zvukový záznam)
  4. osobním jednáním: osobní schůzku je možno sjednat telefonicky nebo e-mailem.

Oznámení obsahuje údaje o jménu, příjmení, datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele; má se za to, že údaje o totožnosti oznamovatele jsou pravdivé. Oznámení nemusí obsahovat údaje podle věty první, pokud bylo podáno osobou, jejíž totožnost je příslušné osobě známa. Příslušná osoba bude při šetření postupovat tak, aby nedošlo k vyzrazení totožnosti oznamovatele. Po celou dobu šetření bude identita oznamovatele známa jen příslušné osobě. RIC je navíc povinno poskytnout oznamovateli i dalším osobám zúčastněným na šetření, ochranu proti případným odvetným opatřením.

O přijetí oznámení je příslušná osoba povinna do 7 dnů ode dne jeho přijetí písemně vyrozumět oznamovatele, ledaže:

  1. oznamovatel výslovně požádal příslušnou osobu, aby ho o přijetí oznámení nevyrozumívala, nebo
  2. je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě.

Příslušná osoba je povinna posoudit důvodnost oznámení a písemně vyrozumět oznamovatele o výsledcích posouzení do 30 dnů ode dne přijetí oznámení. V případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát. O prodloužení lhůty a důvodech pro její prodloužení je příslušná osoba povinna oznamovatele písemně vyrozumět před jejím uplynutím. Zjistí-li příslušná osoba při posuzování důvodnosti oznámení, že nejde o oznámení podle zákona, bez zbytečného odkladu o tom písemně vyrozumí oznamovatele. Je-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba povinnému subjektu navrhne opatření k předejití nebo nápravě protiprávního stavu. Je-li oznámení podáno u příslušné osoby povinného subjektu, pro který oznamovatel nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, navrhuje příslušná osoba nápravná opatření osobě, pro kterou oznamovatel vykonává práci nebo jinou obdobnou činnost, nevylučuje-li to povaha věci. Nepřijme-li povinný subjekt opatření navržené příslušnou osobou, přijme k předejití nebo nápravě protiprávního stavu jiné vhodné opatření; to neplatí, jde-li o opatření navržené jiné osobě než povinnému subjektu, který tuto příslušnou osobu určil. O přijatém opatření povinný subjekt neprodleně vyrozumí příslušnou osobu, která o něm bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele.

RIC nevylučuje přijímání oznámení od osob, které pro povinný subjekt nevykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost ve smyslu § 2 odst. 3 zákona. Tyto osoby mohou podat oznámení rovněž Ministerstvu spravedlnosti ČR, za podmínek uvedených zde: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/.